Történelem : Út a függetlenséghez - Az állam kikiáltása |
Út a függetlenséghez - Az állam kikiáltása
Anglia képtelen volt arra, hogy a zsidó és az arab közösség egymással szemben álló érdekeit összehangolja, s ezért kérte (1947. április), hogy a „palesztinai kérdést” az Egyesült Nemzetek Szervezete tűzze a közgyűlés napirendjére.
Ezt követően különbizottságot hoztak létre azzal a céllal, hogy készítsen javaslatokat az ország jövőjét illetően. A közgyűlés úgy döntött (1947. november 29.), hogy elfogadja a bizottság ajánlásait, amely szerint két államot, egy zsidót és egy arabot, kell létrehozni a Jordán folyótól nyugatra eső területen. A zsidó közösség elfogadta a felosztás tervét, míg az arabok elutasították.
Az ENSZ szavazását követően az arab országok irreguláris önkéntesei által támogatott helyi militáns arabok terrorista akciókat hajtottak végre a zsidó közösségek ellen, hogy ily módon meghiúsítsák a megosztási határozatot és meggátolják a zsidó állam megalapítását. Egy sor vereség után a zsidó önvédelmi csoportok a támadó erők java részét szétverték, és a zsidó állam alapítására juttatott egész területet a birtokukba vették.
Amikor a Palesztina (Izrael Földje) fölötti brit mandátum ideje lejárt (1948. május 14.), az ország zsidó népessége mintegy 650000 fő volt s fejlett politikai, társadalmi és gazdasági intézményrendszerrel rendelkezett. A nemzet készen állt az új állam megalakítására, az ehhez szükséges struktúrák kiépültek – csupán az új ország neve hiányzott még.
Izrael Állam – Az állam kikiáltása
1948. május 14-én kikiáltották Izrael Államot az Egyesült Nemzetek 1947-es felosztási terve alapján. Alig 24 órával ezután Egyiptom, Jordánia, Szíria, Libanon és Irak reguláris hadseregei betörtek az országba, s arra kényszerítették Izraelt, hogy megvédje az ősi földjén visszaszerzett és a világ országai által elismert szuverenitását. A frissen alapított, hiányosan felszerelt izraeli véderő (Cahal) a Függetlenségi Háború néven ismert, csaknem 15 hónapig tartó harcokban heves, fel-fellángoló csatákban visszaverte a betolakodókat. A háború több mint 6000 zsidó áldozatot követelt (az ország akkori zsidó népességének mintegy egy százalékát). 1949 első hónapjaiban az ENSZ védnöksége alatt közvetlen tárgyalások kezdődtek Izrael és az invázióban részes arab államok közt (Irakot kivéve, amely mindezidáig elutasította az Izraellel folytatandó tárgyalást), amelyek fegyverszüneti megállapodáshoz vezettek, tükrözve a harcok végekor kialakult helyzetet. Ennek megfelelően, a parti síkság, Galílea és az egész Negev izraeli fennhatóság alatt maradt, Júdea és Szamária Jordán uralom alá került; a Gázai-övezet Egyiptomé lett, Jeruzsálemet pedig megosztották. A keleti városrész (benne az Óváros) Jordán, a nyugati városrész izraeli ellenőrzés alá tartozott.
|